З початку серпня співзасновник і головний редактор Adamdar/CA Тимур Нусимбеков перебуває в Україні. Він став першим казахстанським журналістом, який приїхав в Україну після початку російсько-української війни. У своєму Телеграм-каналі Тимур Нусимбеков ділиться історіями про людей, яких зустрічає, про події, простори і життя на тлі триваючої війни. Частину цих історій ми публікуємо на нашому сайті в циклі «Записки з України».
***
Засмаглі люди на кладовищі Бучі трудяться під спекотним сонцем: вони копають землю лопатами, тягають тіла і труни, встановлюють залізні православні хрести на могилах. В поодиноких перервах вони жадібно курять біля мікроавтобуса з червоним хрестом і чорною табличкою «ГРУЗ 200» на лобовому склі.
![](/media/Image%20library/2022/2022%20Ukrainian%20Diary/5_photo_2022-08-31_13-50-30.jpg)
![](/media/Image%20library/2022/2022%20Ukrainian%20Diary/5_photo_2022-08-31_13-51-35.jpg)
![](/media/Image%20library/2022/2022%20Ukrainian%20Diary/5_photo_2022-08-31_13-50-28.jpg)
У лютому і березні вони теж трудилися, але не в похоронних командах, а в загонах територіальної оборони Київської області, і тоді в їхніх мозолястих руках були не лопати, а натомість автомати Калашникова, радянські гранатомети РПГ-7 і американські FGM-148 Javelin. Вони палили російські танки, вони волонтерили і рятували сусідів, вони знищували піхоту орків і наводили артилерію ЗСУ на війська окупантів, вони билися з фашистами в Бучі, Ірпені, Гостомелі та в передмістях Києва. Після 24.02 тисячі їхніх друзів, сусідів і родичів були вбиті солдатами РФ. На цвинтарі Бучі — сотні свіжих могил і хрестів із портретами жінок, дітей, чоловіків і датами смерті, де здебільшого лютий і березень кривавого 2022-го. Я згадую, що на кладовищах у Казахстані з'явилося багато могил, де в датах смерті — қаңтар (січень) 2022-го. Я згадую, що сотні російських військових, які чинили звірства в лютому і березні в Бучі, у січні були в моєму рідному місті, в Алмати.
![](/media/Image%20library/2022/2022%20Ukrainian%20Diary/5_photo_2022-08-31_13-50-24.jpg)
![](/media/Image%20library/2022/2022%20Ukrainian%20Diary/5_photo_2022-08-31_13-50-31.jpg)
![](/media/Image%20library/2022/2022%20Ukrainian%20Diary/5_photo_2022-08-31_13-50-27.jpg)
На кладовищі Бучі журналісти, документалісти та фотографи роблять свою роботу: пишуть, документують, фотографують, знімають відео.
Молода київська журналістка-стажер:
— Як добре, що я не фотограф. Мені не потрібно підходити так близько. Адже це нестерпно... так боляче бачити все це.
Я хотів сказати їй, що вона і так уже підійшла дуже близько і її, як і фотографа, у будь-якому разі захлесне біль: просто це станеться трохи пізніше, ніж у людини з фотоапаратом. Її захлесне в той момент, коли вона сяде за текст і почне розповідати читачам, що таке війна, що таке Буча і, що пережила Україна після 24 лютого.
![](/media/Image%20library/2022/2022%20Ukrainian%20Diary/5_photo_2022-08-31_13-51-31.jpg)
![](/media/Image%20library/2022/2022%20Ukrainian%20Diary/5_photo_2022-08-31_13-51-34.jpg)
Спекотно, нестерпно, не вистачає повітря, але піднімається вітер. Вітер пахне українським лісом. Вітер несе геть запах смерті, запах гару від зруйнованих українських будинків і спалених російських БМП і танків. Вітер здуває з усіх нас пил, він піднімає чорні траурні стрічки і тріпоче жовто-блакитні прапори, якими на українських кладовищах позначають могили тих, хто загинув у бою.
Тисячі українців різних професій нині працюють не лише над тим, щоб віддати шану й увіковічнити пам'ять своїх земляків, які загинули у 2022-му, а й над тим, щоб усі винні понесли покарання. Над цим працюють волонтери, які відвозять у постраждалі райони та на фронт гуманітарну допомогу. Над цим працюють журналісти, фотографи та правозахисники, які документують цю війну та розслідують воєнні злочини. Над цим працюють солдати ТРО і ЗСУ, які захищають свою країну і весь світ від армій російських мародерів і вбивць. Над цим працюють в окупованих районах країни українські спецпризначенці та партизани Опору, які знаходять і карають тих, хто творив звірства в Бучі, Маріуполі, Донецьку та сотнях інших населених пунктів воюючої України.
Буча, Украïна
17 серпня 2022 року, 175-й день війни
Казахстанці можуть надати допомогу жителям України. Вся інформація на сторінках:
Посольство України в Казахстані
Офіційний штаб гуманітарної підтримки України в Казахстані
Штаб гуманітарної допомоги Україні
Також не забувайте про волонтерську ініціативу Qańtar2022: проєкт надає допомогу казахстанцям, які постраждали в подіях Кривавого Січня, а також жертвам катувань і сім'ям мирних громадян, загиблих у #QandyQantar.